Kiedy potrzeba geodety

o dokument sporządzany przez geodetę w celu uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę oraz jej rozpoczęcie. Bez niego nie można nic wybudować, ponieważ mapa do celów projektowych jest podstawą do wydania zezwolenia oraz stano

Kiedy potrzeba geodety Kto w ogóle potrzebuje usług geodezyjnych? Z pewnością inwestorzy, którzy firm poszukują na rynku lokalnym: . O geodezji.

Po co jest mapa do celów projektowych

Mapa do celów projektowych to dokument sporządzany przez geodetę w celu uzyskania przez inwestora pozwolenia na budowę oraz jej rozpoczęcie. Bez niego nie można nic wybudować, ponieważ mapa do celów projektowych jest podstawą do wydania zezwolenia oraz stanowy bazę dla pracy innych specjalistów.

Mapa jest sporządzana po wydaniu przez urząd wstępnego pozwolenia na inwestycję, jednak ostateczne pozwoleni na budowę wymaga wykonania takiej mapki. Mapę geodeci opracowują na podstawie aktualnej mapy zasadniczej, a zawiera ona między innymi linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu, usytuowanie zieleni oraz innych obiektów wokół danego terenu pod inwestycję. Jest to więc niezbędna usługa przy każdej budowie, więc nie należy pomijać jej ceny w planie inwestycji.


Czy ciężko jest być geodetą?

Geodezja to dziedzina wymagająca pewnych umiejętności i cech, więc nie każdy nadaje się, aby nim zostać. Przede wszystkim geodezja to bardzo ścisła dziedzina, która bazuje na dość skomplikowanym sprzęcie i trudnych obliczeniach matematycznych. Ponadto bycie geodetą to nie tylko praca za biurkiem, ale też w terenie w różnych warunkach pogodowych.

Ogólnie jest to zawód wymagający bardzo dużo skupienia i koncentracji, ponieważ błąd w pomiarach czy w obliczeniach może zaowocować błędną mapką, a jest to niedopuszczalne.


Cytat z Wikipedii o pracach geodezyjnych

Prace geodezyjne ? zespół czynności wykonywanych przez geodetę w ramach wykonywanego zawodu.

Zgodnie z ustawą z dnia 17 maja 1989 Prawo geodezyjne i kartograficzne1 do zakresu prac geodezyjnych należą:

projektowanie i wykonywanie pomiarów geodezyjnych,
pomiary osnów geodezyjnych oraz pomiary podstawowych osnów grawimetrycznych i magnetycznych
pomiary szczegółowe sytuacyjne i wysokościowe,
pomiary realizacyjne i obsługa inwestycji,
pomiary związane z ewidencją gruntów,
inne prace geodezyjne.
dokonywanie obliczeń geodezyjnych,
sporządzanie i przetwarzanie dokumentacji geodezyjnej,
zakładanie i aktualizacja baz danych informacji przestrzennych,
sporządzanie zdjęć, pomiary i opracowania fotogrametryczne, grawimetryczne, magnetyczne i astronomiczne związane z realizacją zadań w dziedzinie geodezji i kartografii oraz Krajowego Systemu Informacji o Terenie.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Praca_geodezyjna